We are a leading Manufacturer of badminton court vinyl flooring, teak badminton court flooring and badminton court construction service from Jaipur, India.
₹ 90 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyvinyl Chloride |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Square |
| Brand | Max Sport Floor India |
| Surface Treatment | Simple color |
₹ 250 / Square Feet Get Latest Price
| Service Location | PAN India |
| Thickness | 21 mm |
| Width | 55 to 95 mm |
| Length | Random |
| Color | Red |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
₹ 280 / Square Feet Get Latest Price
| Service Location | PAN INDIA |
| Service Location/City | All over India |
| Service Mode | Offline and Online |
| Service Duration | 1 Week |
| Service Type | Badminton Court Construction Service |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
Max Sport Floor Surface provide Badminton Court Construction service fo both commercial and non-commercial purpose. We have successfully completed many projects in schools, colleges, sports complexes, etc for both indoor & outdoor Badminton Courts. The construction of our Badminton Courts is based on international standards, world badminton association (BWF).
Overall Court Dimensions
The Standard Court size is 25 ft width and 50 ft length playing size for a badminton court is 20 feet by 44 feet. Game line marking is done accordingly for singles play and doubles play.
Manish Jangid (Proprietor)
Max Sport Floor India
S-5, Ganesh Nagar, Road No.14
Jaipur - 302013, Rajasthan, India