Our product range includes a wide range of indoor wooden basketball court flooring, indoor multipurpose maple wooden sports flooring, wooden basket ball court flooring service, indoor multipurpose wooden sports flooring, synthetic basketball court flooring and volleyball synthetic sports flooring.
₹ 330 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Usage/Application | sports wooden |
| Material | Wooden |
| Type Of Sports Flooring | wooden flooring |
| Color | Natural |
| Brand | MaxSport |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 350 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Color | Natural |
| Wood Flooring Type | Maple |
| Usage/Application | Indoor |
| Surface Finish | Glossy |
| Fixing Technique | Teak + Runner + Rubber |
| Shock Absorption | yes |
| Size/Dimension | Thickness - Maple 21mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 340 / Square Feet Get Latest Price
| Service Location | Pan India |
| Court Type | Indoor |
| Usage/Application | Flooring |
| Material | Wooden |
| Brand | Max Sports |
| Service Location/City | Pan India |
| Service Duration | 1 Week |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | Basketball Flooring Service |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Wood Flooring Type | Maple |
| Usage/Application | Indoor |
| Surface Finish | Glossy |
| Brand | Max Sport |
| Material | Wooden |
| Grade | Grade 1 and Grade 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | Outdoor |
| Type Of Sports Flooring | Basketball |
| Color | Multi Color |
| Brand | Max Sport Floor India |
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Color | Red |
| Material | Acrylic |
| Type Of Synthetic Flooring | Outdoor Synthetic Flooring |
| Brand | Max Sport |
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Flooring Type | Acrylic |
| Color | Multi Color |
| Brand | Max Sport Floor India |
| Supply | Pan India |
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | Basketball Court |
| Type Of Sports Flooring | Outdoor |
| Brand | Max Sport Floor India |
₹ 50 / sft Get Latest Price
| Court Type | Outdoor |
| Service Location/City | All over India |
| Service Mode | Offline and Online |
| Service Duration | 1 Week |
| Service Type | Basketball Court Construction Service |
Minimum order quantity: 100 sft
Our basketball court flooring delivers superior traction, shock absorption and ball control giving your players the feel of soildwood and synthetic, indoors and outdoors, without the hassle. We engineered our basketball court flooring With high quality safety and best performance in mind. Our patented technologies, Max Sport Floor , are the reason we’re the top choice of athletes, coaches and facility managers in the India. Our top-quality sports flooring designed for high-use things, like athletic facility flooring and outside courts.
There’s no need to miss the big game. Our sports flooring creates a solid surface over an existing concrete or asphalt floor. Our flooring installation done very quickly for saving your organization money and valuable time. Our Outdoor basketball flooring is waterproof so the cost to maintain it is lower.
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Court Type | Outdoor |
| Material | Acrylic |
| Layers | 3 Layers, 5 layers, 8 Layers |
| Thickness | 1-3mm |
| Warranty | 1 - 3 years |
| Color | Custom |
| Certifications | Yes |
| Size/Dimension | custom |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 120 / sq ft Get Latest Price
| Court Type | Indoor |
| Color | Green |
| Finish | Polished |
| Material | PP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Flooring Material | Polyurethane |
| Brand | Max Sport Floor India |
| Usages | Outdoor |
| Color | Multi Color |
| Warranty | 5 |
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Type | Outdoor |
| Usages | Basketball |
| Brand | Max Sport Floor India |
| Flooring Material | Rubber |
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Flooring Material | Synthetic |
| Brand | Max Sport Floor India |
| Usages | indoor |
| Supply | Pan India |
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Brand | Max Sport Floor India |
| Usages | Outdoor |
| Color | As Per Recruitment |
| Supply | Pan India |
| Flooring Material | Synthetic |
₹ 350 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Material | Wooden |
| Type Of Sports Flooring | indoor flooring |
| Color | natural |
| Brand | MaxSport |
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material | Wooden |
| Usage/Application | Basketball Flooring |
| Type Of Sports Flooring | Outdoor |
| Brand | Max Sport Floor India |
Manish Jangid (Proprietor)
Max Sport Floor India
S-5, Ganesh Nagar, Road No.14
Jaipur - 302013, Rajasthan, India